Türkiye’de 14 Mayıs Seçimleri İçin Yurt Dışı Oy Kullanma İşlemi Başladı

Türkiye’de 14 Mayıs Seçimleri İçin Yurt Dışı Oy Kullanma İşlemi Başladı detaylar haberimizde…

Türkiye’de 14 Mayıs Seçimleri İçin Yurt Dışı Oy Kullanma İşlemi Başladı
Yayınlama: 27.04.2023
4
A+
A-

Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak seçimler için, yurt dışında bulunan Türk vatandaşları, Avrupa’ya açılan sınır kapılarında ve İstanbul Havalimanı’nda kurulan sandıklarda oy kullanabiliyorlar. Bu uygulama, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının da seçim sürecine dahil olabilmesini sağlıyor.

Türkiye’nin Avrupa’ya açılan sınır kapıları Kapıkule, İpsala, Pazarkule, Hamzabeyli ve Dereköy​​​​​​​’de yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlar oy kullanabiliyor. Kapıkule’ye giriş, çıkış ve gar olmak üzere 3, İpsala, Pazarkule, Hamzabeyli ve Dereköy sınır kapılarına ise 1’er sandık kuruldu.

Bir başkan, bir kamu görevlisi üye ve son genel seçimde Türkiye genelinde en çok oy alan üç siyasi partinin bildirdiği kişilerden oluşan yurt dışı sandık kurulları sınır kapılarındaki oy verme alanlarındaki yerlerini aldı. Sınır kapılarındaki oy verme işlemi 24 saat esasıyla gerçekleşecek. 14 Mayıs Pazar günü saat 17.00’da sona erecek.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.