Ülke Özlemi

Ülke Özlemi
Yayınlama: 15.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:17
371
A+
A-

Suriye’deki iç savaştan dolayı vatanını terk etmek zorunda kalan ve kaçarak Kilis’e sığınan, çobanlıkla geçimini sağlayan 63 yaşındaki Mustafa Dabah, ülkesini çok özlediğini ve ülkesine döneceği günlerin hayaliyle yaşıyor.

Suriye’deki iç savaştan kaçar Suriye’deki iç savaştan dolayı vatanını terk etmek zorunda kalan ve kaçarak Kilis’e sığınan, çobanlıkla geçimini sağlayan 63 yaşındaki Mustafa Dabah, ülkesini çok özlediğini ve ülkesine döneceği günlerin hayaliyle yaşıyor.

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan, çobanlıkla geçimini sağlayan 63 yaşındaki Mustafa Dabah, ülkesine barış ve huzur içinde döneceği günlerin hayalini kuruyor.

Dabah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 14 kişilik ailesinin Halep’e bağlı Azez ilçesinde kaldığını, kendisinin ise çatışmalardan kaçarak yaklaşık 2 yıl önce Kilis’e geldiğini söyledi.

Belli aralıklarla ailesini görmek için Suriye’ye geçtiğini belirten Dabah, “Kilis merkeze bağlı Mısırcık Mahallesi’nde köylülerin hayvanlarına maaşla çobanlık yapıyorum. Sağ olsunlar, buradaki kardeşlerim bana sahip çıktı. Her ay sonunda maaşımı da aksatmadan ödüyorlar” diye konuştu.

Türkiye’de çok mutlu olduğunu anlatan Dabah, ülkesine de bir an önce barış ve huzurun gelmesini temenni etti.

Dabah, binlerce kişinin savaşta hayatını kaybettiğini anımsatarak, tek amacının kendi koyunlarını ülkesinde otlatmak olduğunu dile getirdi.

Barış sağlanması halinde Türkiye’deki Suriyelilerin evlerine döneceğini aktaran Dabah, şunları söyledi:

“Ben burada çok mutluyum. Suriye’deki savaşın da son bulmasını istiyorum. Burada çobanlığı severek yapıyorum. Gün boyu hayvanlarla dertleşiyorum. Havaların sıcak olması hem beni hem de hayvanları olumsuz etkiliyor. Onun için öğle sıcağında gölgelik alanlarda beklettiğim hayvanları, sabah ve akşamın serinliğinde otlatmaya çıkarıyorum.”

Dabah, Azez’deki yakınlarına zaman zaman çeşitli hediyeler götürdüğünü sözlerine ekledi.

 

 

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.