Üniversite Kayıtları E-Devlet’ten Yapılabilecek

Üniversite Kayıtları E-Devlet’ten Yapılabilecek
Yayınlama: 24.07.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:11
443
A+
A-

2015 ÖSYS Yerleştirme sonuçları açıklandı, peki üniversite kayıtları ne zaman nasıl yapılacak? Kariyer Memur’a gelen birçok soru üzerine aşağıda birçok sorunuzun yanıtını bulabilirsiniz.
ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?
2015-2016 ders yılında, ÖS 2015 ÖSYS Yerleştirme sonuçları açıklandı, peki üniversite kayıtları ne zaman nasıl yapılacak? Kariyer Memur’a gelen birçok soru üzerine aşağıda birçok sorunuzun yanıtını bulabilirsiniz.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

2015-2016 ders yılında, ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 3-7 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılacaktır. Devlet üniversitelerinde elektronik kayıtlar, 28 Temmuz-5 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılacaktır.

E-DEVLETTEN ÜNİVERSİTE KAYDI NASIL YAPILACAK? Tıklayın

 

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının elektronik kayıt işlemleri ile ilgili açıklaması aşağıdadır:

1. Devlet yükseköğretim kurumları, dileyen öğrenciler için e-devlet kapısından kaydolma imkanı sunacaklardır.

2. Elektronik kayıt öğrenci için zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır. Elektronik kaydı tercih etmeyen veya zorunlu nedenlerle elektronik kaydı yapılamayan öğrenciler yerleştiği yükseköğretim kurumuna başvuracaktır.

3. Elektronik kayıt işlemi 2015-2016 öğretim dönemi için ÖSYM den temin edilecek yerleşen verisi içerisindeki öğrencileri kapsayacaktır. ÖSYM yerleşen verisine YÖKSİS üzerinden erişilebilecektir.

4. Elektronik kayıt tarihleri, ÖSYM yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından sonra duyurulacaktır,

5. Elektronik kayda, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen programlar (sağlık raporu isteyen programlara gibi) ile açıköğretim programları dâhil edilmeyecektir.

6. Yerleşen adaylar e-devlet şifreleri ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bölümünden kayıt işlemleri yapabileceklerdir.

7. Asker Alma Dairesinden askerlik durum bilgisi ve Milli Eğitim Bakanlığından lise mezunu olup olmadığına dair bilgi ekran kayıdında yer alacaktır. Askerlik durumu kayıt olmalarına engel olmayacaktır. Ancak; Milli Eğitim Bakanlığından lise mezuniyet bilgisi alınamayan öğrenciler elektronik kayıt yapamayacak ve yerleştiği Yükseköğretim Kurumuna yönlendirileceklerdir. Milli Eğitim Bakanlığından mezuniyet bilgisi alınan öğrenciler için elektronik kayıtta öğrencinin yerleşme bilgileri, ÖSYM verisinden otomatik olarak gelecektir.

8. Herhangi bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı öğrenciler, elektronik kayıt ekranında kaydı yapılmayarak yerleşmiş olduğu Yükseköğretim Kurumuna yönlendirileceklerdir.

9. Kaydını tamamlayan öğrenciler kayıt olduklarını gösterir barkotlu çıktı da alabileceklerdir.

10. Kayıt olanlara ait bilgiler YÖKSİS üzerinden günlük olarak alınabilecektir.

11. Kayıt işlemini elektronik ortamda yapan öğrenciler elektronik kayıt ekranında veya üniversitenin web sitesinde duyurduğu tarihlerde ders kaydına gelecekler ve duyuruda belirtilen belgeleri sunmaları ve diğer şartları sağlamaları durumunda ders kaydı yapabileceklerdir.

DİKKAT: E- Devlet üzerinden internet kayıtlarının nasıl olacağı ile ilgili detaylı bilgiyi ilerleyen günlerde haberleştireceğiz haberi kaçırmamak için aşağıdaki linkten bizi takip edebilirsiniz.

>> Kariyer Memur Facebook Sayfası

www.kariyermemur.com

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.