Üniversite Kayıtlarını Henüz Yapmamış Olanlar İçin Kritik Gün

Üniversite Kayıtlarını Henüz Yapmamış Olanlar İçin Kritik Gün
Yayınlama: 07.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:16
420
A+
A-

ÖSYS sonuçlarına göre, bir yükseköğretim programına yerleşmeye hak kazananlar için kayıt süresi bugün doluyor.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) sonuçlarına göre bir yükseköğretim programına yerleşmeye hak kazanan adayların kayıt işlemlerini  ÖSYS sonuçlarına göre, bir yükseköğretim programına yerleşmeye hak kazananlar için kayıt süresi bugün doluyor.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) sonuçlarına göre bir yükseköğretim programına yerleşmeye hak kazanan adayların kayıt işlemlerini bugün içinde tamamlamaları gerekiyor.

2015-ÖSYS sonuçlarıyla bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan adaylardan, elektronik kaydı tercih etmeyen veya zorunlu nedenlerle elektronik kaydı yapılamayan öğrenciler ile vakıf üniversitelerini tercih eden öğrencilerin kayıtları bugün sona erecek.

Posta ile kayıt kabul edilmeyecektir. Kayıt için istenen evrakların onaysız fotokopisi kabul edilmeyecek ve belgeler eksik ise kayıt yapılmayacak.

Belirlenen süresi içinde şahsen kayıt veya e-kayıt yaptırmayan ve işlemlerini yapamayan adaylar kayıt haklarını kaybedecek.

Yükseköğretim kurumları, kayıt yaptıracak adaylardan sağlık kurulu raporu isteyebilecek. Üniversiteler, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapabilecek.

– Kayıt için gerekli belge ve evraklar

Adaylardan üniversitelere kayıt için istenen belgeler şöyle:

– Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi,

– Aday ek puandan yararlanarak ya da sınavsız geçişle yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmi belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır),

– 12 adet 4,5 x boyutunda vesikalık fotoğraf,

– Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesiyle ilgili makbuz,

– Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri.

ÖSYS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, yükseköğretim kurumları tarafından “http://kamu.turkiye.gov.tr” internet adresinde görülebilecek.

Adayların askerlikle ilgili soruları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna (YURTKUR) başvurmaları gerekiyor.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.