Üniversite Yerleştirmelerinde 2 Aday Aynı Puanı Aldıysa…

Üniversite Yerleştirmelerinde 2 Aday Aynı Puanı Aldıysa…
Yayınlama: 02.07.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:11
377
A+
A-

Üniversite tercihleri 6-14 Temmuz arasında yapılacak. Peki yerleştirmelerde 2 aday aynı puanı aldıysa nasıl bir yol izleniyor? Böyle bir eşitlikte ygs-lys puanından adayların yaşlarına birçok etken göz önünde bulunduruluyor.

Merkezî yerleştirme işlemin Üniversite tercihleri 6-14 Temmuz arasında yapılacak. Peki yerleştirmelerde 2 aday aynı puanı aldıysa nasıl bir yol izleniyor? Böyle bir eşitlikte ygs-lys puanından adayların yaşlarına birçok etken göz önünde bulunduruluyor.

Merkezî yerleştirme işleminde bir programa kesin kayıt hakkı kazananların belirlenmesinde aynı programı tercih etmiş adaylar arasından, tercihi hangi sırada olursa olsun yerleştirmede kullanılan yerleştirme puanı ve varsa ek puan toplamı büyük olan adaya öncelik tanınacaktır.

Eğer adayların yerleştirme puanları eşitse ilgili YGS/LYS puanı büyük olana,

bu puanları da eşitse YGS/LYS puanında ağırlığı en büyük olan testin ham puanı büyük olana (ağırlığı en büyük iki test varsa bunların ham puanlarının toplamı büyük olana) öncelik verilecektir.

Eşitlik sürdüğü takdirde söz konusu yükseköğretim programını daha üst tercihinde gösterene, eşitlik yine de sürdüğü takdirde doğum tarihi günümüze daha yakın (yaşı küçük) olana öncelik verilecektir. Sınavsız Geçiş ile ilgili yapılacak yerleştirme işleminde, programın kontenjanı hangi öncelikte doluyorsa ondan sonraki önceliklerde yapılmış tercihler dikkate alınmayacaktır. Kontenjanı dolduran son öğrenci ile aynı OBP’ye sahip adaylar arasında seçme yapılırken adaylardan yaşı küçük olana öncelik tanınacaktır. Yaşta da eşitlik olduğu takdirde bu adaylar kontenjan fazlası olarak yerleştirilecektir.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.