SON DAKİKA

Yarım Gün Çalışan Memurlar, Süt İznini Nasıl Kullanacak?

Bu haber 13 Mayıs 2016 - 8:03 'de eklendi.

SORU: Merhaba eşim diyanette kuran kursu öğreticisi olarak çalışmakta. 8:15 ten 11:45 e kadar çalışıyor. Doğum durumunda süt izni hakkı eşim içinde var mı yoksa tüm gün çalışanları mı kapsamakta. Eşim zaten yarım gün çalışıyorum diyerek kullanmak istemiyo SORU: Merhaba eşim diyanette kuran kursu öğreticisi olarak çalışmakta. 8:15 ten 11:45 e kadar çalışıyor. Doğum durumunda süt izni hakkı eşim içinde var mı yoksa tüm gün çalışanları mı kapsamakta. Eşim zaten yarım gün çalışıyorum diyerek kullanmak istemiyor ama sadece yasal hakkımız olup olmadığını merak ediyorum. Değerli cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

CEVAP: 657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesinin (D) fıkrasında, “Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde birbuçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır.” hükmü yer almaktadır.


2016KPSSÇalışma Yöntemi için Tıklayın

2016 ALES Çalışma Yöntemi için Tıklayın

2016 DGS Çalışma Yöntemi için Tıklayın

2016 Mühendislik Tamamlama Çalışma Yöntemi İçin Tıklayın


Ancak tebliğde tam gün çalışan Devlet memurları için açıklamalar yer alırken, genel olarak yarım gün çalışan Diyanet personeli ve MEB’deki öğretmenler için bir açıklama yapmamıştır.

Hali hazırdaki Milli Eğitim Bakanlığı uygulamasında, ikili eğitim varsa, süt iznini kullanacak öğretmenin talebine göre, öğretmen sabahçı veya öğlenci olmaktadır. Eğer ikili eğitim yok ise eğitim öğretimin bütünlüğü bozulmayacak şekilde ders programı ayarlanmaktadır. Yani sınıf öğretmenleri bağlamında öğretmen sabahçı ise süt izni öğleden sonra kullandırılmaktadır.

Bu bağlamda, Diyanet İşleri Başkanlığındaki uygulamada benzer olacaktır. Eğitim öğretimin bütünlüğü bozulmaksızın ders programının ayarlanması gerekmektedir. Eğer öğretici sabah derse geliyorsa, süt izninin öğleden sonra, eğer öğleden sonra derse geliyorsa süt izinin sabah kullandırılması uygun olacaktır.

Bir önceki yazımız olan KPSS'de Düşük Puanla Atanan Bölümler başlıklı makalemizde atama, düşük puan ve kpss hakkında bilgiler verilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.