DOLAR
EURO
ALTIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu

Yaş Şartı Bekleyenler Düşük Maaşla Emeklilik İmkanı!

Yaş Şartına Takılanlara Düşük Maaşla Erken Emeklilik İmkanı!

Yaş Şartı Bekleyenler Düşük Maaşla Emeklilik İmkanı!
21.11.2017
344
A+
A-

Ülkemizde emeklilik şartları 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile belirlenmiştir. Zaman zaman bu kanunda değişiklikler yapılarak emeklilik standartları düzenlenir, iyileştirmeler yapılır. 8 Eylül 1999’da yapılan böyle bir düzenlemeyle, önceden çalışma sürelerine (kadınlarda 20, erkeklerde 25 yıl) ve prim ödeme gün sayısına (5000 gün) bağlı olarak gerçekleşen emeklilik şartlarına bu tarihten sonra, kadınlarda 58, erkeklerde ise 60 olmak üzere yaş sınırı da eklendi. Bu düzenlemeyle birlikte prim gün sayısı ve çalışma süresini doldurduğu halde, yaş şartını karşılayamayan çok sayıda emekli adayı zor durumda kaldı. Bu durumda olan vatandaşların gözü kulağı, yeni bir formül arayışındaki hükümetten gelecek haberlerde.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Yeni Formül Taslağı Erken Emeklilik

16 Nisan 2017 referandumu öncesi hükümet tarafından ortaya atılan ve emeklilikte yaş sınırına takılan yaklaşık 500 bin vatandaş için çözüm olacağı söylenen yasa tasarısının taslağına göre, emekli adayları yıllık %5 oranında eksik maaş almak şartıyla erken emekli olabilecekler. Bu günlerde meclise gelmesi beklenen bu taslak 15 maddeden oluşuyor. Bu emekli adaylarının erken emekli edilmeleri halinde, hazineye ne kadarlık bir maliyet yansıyacağı hesaplarını ise Maliye Bakanlığı yürütüyor. Bu tasarı taslağına göre emekli adayları, emeklilik yaşına kadar geçen süre içinde belli oranda eksik maaş alacak, emeklilik yaşları geldiğinde ise normal maaş almaya başlayacaklar.

Bu taslağa göre;

Emekliliğine yaş itibariyle 1 yıl kalanlar % 4

Emekliliğine yaş itibariyle 2 yıl kalanlar % 5

Emekliliğine yaş itibariyle 3 yıl kalanlar % 6

Emekliliğine yaş itibariyle 4 yıl kalanlar % 7

Emekliliğine yaş itibariyle 5 yıl kalanlar % 8

Emekliliğine yaş itibariyle 6 yıl kalanlar % 9

Emekliliğine yaş itibariyle 7 yıl kalanlar % 10

oranında düşük maaş ile, kalan süreler boyunca yaşlılık aylığı alabilecekler.

Emeklilik yaşının yüksek olduğu bazı Avrupa ülkelerinde de benzer uygulamalar olduğunu belirten hükümet yetkilileri, tasarının en kısa zamanda meclise getirileceğini söylüyor.

Emeklilikte Yaş Sınırına Takılanlar Ne İstiyor?

Sayısı 500 bini bulan emeklilikte yaş mağdurları, yaş sınırının yürürlüğe girdiği 1999 yılından beri bu soruna bir çözüm bekliyorlar. Zaman zaman siyasi söylemler içinde dillendirilen fakat kesin bir çözüme kavuşturulmayan bu sorun, 16 Nisan 2017 referandumu öncesinde de hükümet yetkilileri tarafından yine ortaya atıldı. Yapılan çalışmaların sona yaklaştığı ve referandum sonrasında meclise sunulacağı söylendi. Emekli adayları ise, yıllardır çözüm alternatifleri üretip bunu yetkililere  iletmeye, çözüme ortak olmaya gayret ediyorlar. Son çıkan “düşük maaşla emeklilik” taslağı ise emekli adayları tarafından kabul gören bir çözüm değil. Emekli adayları, aylıklarından indirim yapılması yerine, emekliliklerine yaş şartından kaç yıl kalmışsa parasını ödeyerek emekli olmak istediklerini dile getiriyorlar.
344 kez görüntülendi.


YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.