Yaz Aylarında İshal Olanlar Dikkat

Yaz Aylarında İshal Olanlar Dikkat
Yayınlama: 20.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:17
405
A+
A-

Yaz’ın sıcak aylarında ishalle başı dertte olanlar dikkat etmesi gerekiyor çünkü yaz aylarında ki ishal öldürebilir. Sıcak havalarda yiyecek ve içeceklerde hızla üreyen mikroorganizmalar sebebiyle artan ishal vakalarından korunmak için temizliğe dikkat et Yaz’ın sıcak aylarında ishalle başı dertte olanlar dikkat etmesi gerekiyor çünkü yaz aylarında ki ishal öldürebilir. Sıcak havalarda yiyecek ve içeceklerde hızla üreyen mikroorganizmalar sebebiyle artan ishal vakalarından korunmak için temizliğe dikkat etmek şart.

Yaz aylarında en sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biri olan ishalin çocuklarda ve yaşlılarda hayatı tehdit eden bir hastalık olduğu bildirildi. Gazi Üniversitesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Tarkan Karakan ishale bağlı aşırı sıvı kayıplarına bağlı olarak ortaya çıkan problemlerin kalp, beyin, böbrek ve karaciğeri olumsuz etkilediğini belirterek, yaz ishallerinden korunmanın yollarını aktardı.

Yaz ishallerinin yiyecekler ve içeceklerle bulaşan bakteriler, parazitler ya da virüsler sebebiyle ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Karakan, “Bu tip ishaller havaların ısınmasına bağlı olarak gıda maddelerinde aşırı mikroorganizma çoğalmasına sonucu oluşmaktadır. Diğer önemli bir kaynak ise içme sularıdır. Ancak ilginç olan kirli gıda veya sulardan birçok kişi almasına rağmen, herkesin hasta olmamasıdır. Bu durum kişinin bağırsak florasının yapısının da ishalin ortaya çıkmasında etkili olduğunu göstermektedir” dedi.

BUZLAR MİKROP KAYNAĞI OLABİLİR

İshalden korunmak için dikkat edilmesi gereken en önemli konunun temizlik kurallarına uyulması olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Karakan, şu uyarılarda bulundu:

¥ Nasıl hazırlandığını bilmediğiniz, salata gibi pişmemiş gıdaları, tavuk gibi çabuk bozulabilen yiyecekleri dışarıda tüketmeyin.

¥ Çiğ gıdalarla etleri yan yana saklamayın. Çiğ et ve tavuk kestiğiniz bıçağı sebze doğramakta kullanmayın.

¥ Evde el yıkama, tuvalet, mutfak ve ortam temizliğine önem verin.

¥ Dışarıda mümkün olduğu kadar kapalı şişe suyu içmeye gayret edin.

¥ Dışarıda buzlu içecek tüketmeyin. Buz yapımında kullanılan suyun hijyenik olmaması da enfeksiyona neden olabilir.

¥ Eğer, tatil ya da az gelişmiş bölgelere turistik geziler gibi yaz ishali için risk oluşturacak bir durum söz konusu ise mutlaka koruyucu olarak probiyotik kullanmaya başlamak gereklidir.

AŞIRI SU TÜKETMEYİN

İshalin tedavisinde gerekli şekilde dengelenmiş elektrolit alarak vücudun su oranının korunması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Karakan, “Elektrolitle dengelemeden bol miktarda su içmek elektrolit dengesizliğine yol açabilir ki, bu ender durumlarda hayatı tehdit edebilir. Eğer ishaliniz varsa düzenli olarak, sık ve küçük öğünler şeklinde yemek yenmelidir. Bazen, özellikle çocuklarda, su kaybı hayati tehlikeye sebep olabilir ve damardan sıvı verilmesi gerekebilir. Elektrolit dengesi için ağızdan bir tuz veya şeker çözeltisi alınabilir. Hem korunmada hem de tedavide bağırsakta zararlı mikroorganizmaların çoğalmasını önleyen probiyotikler kullanılabilir” dedi.

YAZ?TATİLİ ZEHİR?OLABİLİR

Ev dışında yemek yemek zorunda kalınan tatil beldelerindeki mikroplu yiyecekler ve içecekler, bağırsak düzeni için önemli bir tehdit oluşturuyor. Uzmanlar tuvaleti temiz olmayan hiçbir lokantada yemek yenilmemesi konusunda uyarıda bulunuyor.

Antibiyotik bozuyor probiyotik koruyor

Probiyotiklerin, ateş, kanlı ishal gibi ciddi enfeksiyonların dışında kalan ishallerde başlangıç tedavisi olarak kullanılması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Tarkan Karakan, ishal vakalarında dikkati çeken en büyük hatanın hemen antibiyotik kullanmak olduğunu söyledi. Antibiyotiklerin bağırsak florasındaki faydalı bakterileri de öldürdüğü için bağırsak yapısına zarar verdiklerini belirten, Prof. Dr. Karakan, “Dışkı yayması ve kültüründe gerçekten enfeksiyon varsa o zaman doktorun tavsiye edeceği antibiyotikler kullanılabilir. Bu durumda da yanına probiyotik eklenmesi hem tedavi süresini kısaltır hem de antibiyotiklerin yan etkilerini engeller. Ancak çift kaplama teknolojisinin kullanıldığı mide asidinden zarar görmeyen, direkt bağırsaklarda etkili olan probiyotiklerin kullanılması gerekir” dedi.

 

kaynak:Türkiye

 

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.