Yeni Açılacak Okullar da Değişiklik

Yeni Açılacak Okullar da Değişiklik
Yayınlama: 20.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:17
421
A+
A-

Milli Eğitim Bakanlığı, okullarla ilgili aldığı kararla yeni yapılacak okullara kriterler getirdi. Buna göre; yeni yapılacak okullardaki uzun koridor kalkacak, pembe-mavi renklerle boyama olmayacak.

Okulların açılmasına sayılı gün kala Milli Eğitim Bak Milli Eğitim Bakanlığı, okullarla ilgili aldığı kararla yeni yapılacak okullara kriterler getirdi. Buna göre; yeni yapılacak okullardaki uzun koridor kalkacak, pembe-mavi renklerle boyama olmayacak.

Okulların açılmasına sayılı gün kala Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yeni yapılacak okul binaları için yeni kriterler getirdi. Buna göre; ince uzun koridorlar kalkacak, iç bahçe ve kapalı kantin içeren modern yapılı okullar yapılacak.

Okullar cinsiyet ayrımını akla getirebilecek pembe ve mavi renklere boyanmayacak. Yeni binalar güneşli ve aydınlık olacak şekilde tasarlanacak. Ayrıca okullar trafik yoğunluğundan az etkilenen, toplu taşıma araçları ile rahat erişilebilir noktalarda bulunan, havaalanı, demiryolu, otoyol ve fabrika gibi eğitimi engelleyici gürültü kaynaklarına uzak olan alanlara inşa edilecek.

KORUMALI PRİZLER

Sınıflar, gün ışığının, öğrencilerin soldan ışık alacağı şekilde tasarlanacak, derslik kapıları dışa açılacak. İçindeki prizler topraklı ve çocuk korumalı olacak. Okullarda asansör aynı zamanda acil müdahalelerde sedye kullanımına imkan verecek şekilde tasarlanacak.

 

kaynak: sabah

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.