YÖK, Üniversite Tercih Süresini Uzattı

YÖK, Üniversite Tercih Süresini Uzattı
Yayınlama: 09.07.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:11
729
A+
A-

Üniversite tercihleri için YÖK’ten son dakika açıklaması geldi. YÖK yaptığı son dakika açıklamasında üniversite tercihleri için verilen süreyi uzattı.
Üniversite tercihleri maratonu sürerken YÖK’ten adayları rahatlatan son dakika açıklaması geldi.

YÖK

Üniversite tercihleri için YÖK’ten son dakika açıklaması geldi. YÖK yaptığı son dakika açıklamasında üniversite tercihleri için verilen süreyi uzattı.

Üniversite tercihleri maratonu sürerken YÖK’ten adayları rahatlatan son dakika açıklaması geldi.

YÖK üniversite tercih süresinin uzatıldığını duyurdu. YÖK’ten yapılan üniversite tercihleri açıklamasına göre tercih süresi 18 Temmuz Salı gecesi saat 24.00’a kadar uzatıldı.

YÖK’ten yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Daha önceden 14 Temmuz Salı tarihinde biteceğini duyurduğumuz 2015-ÖSYS tercih yapma süresinin Kurulumuz Başkanlığına veli ve öğrencilerimizden gelen yoğun talep ve tercih yapacak adaylarımızın daha geniş bir sürede tercihlerini yapma imkanını sağlamak amacıyla 2 gün uzatılması kararını almış bulunmaktayız. 2015 – ÖSYS Tercih İşlemleri 16 Temmuz 2015 perşembe saat 24:00’a kadar yapılabilecektir.”

ÜNİVERSİTE TERCİHİ NASIL YAPILIR?

Öncelikte üniversite tercihleri yalnızca ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi ais.osym.gov.tr internet adresinden yapılacak. ÖSYM’de şahsen yada posta yoluyla yapılan üniversite tercih başvuruları kabul edilmeyecek.

ais.osym.gov.tr adresine giren öğrenciler karşılarına çıkan erkandan 2015 ÖSYS TERCİH seçeneğini tıklayarak yeni sayfaya geçmeleri gerekiyor.

üniversite tercihleri yök'ten son dakika kararı.jpg
Ardından adaylar karşılarına çıkan Aday İşlemleri Sayfası’na TC Kimlik Numaraları ve ÖSYM Aday Şifreleri’ni girerek Üniversite Tercih Sayfasına ulaşabilirler.

üniversite tercihleri nasıl yapılır.jpg
ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ 2015 TABAN PUANLARA DİKKAT

Üniversite tercihi yapacak adayların en çok dikkat etmeleri gereken konu üniversitelerin taban puanları olacak. LYS ve YGS puanlarına göre tercih yapacak adayların tercih ettikleri bölümlerin taban puanları ile sınav sonuçlarının uyumlu olmasına dikkat etmeleri gerekiyor.

Üniversite tercihleri için gerekli olan 2015 üniversite taban puanları ve kontenjan bilgilerine ÖSYM Kılavuzu’ndan detaylı olarak ulaşabilirler.

ÖSYM TERCİH KILAVUZU ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI 2015 VE KONTENJANLARI

üniversite tercih süreleri uzatıldı.jpg

ÜNİVERSİTE TERCİHİ YAPARKEN BUNLARA DİKKAT!

Vakıf Üniversiteleri Birliği Başkanı Rifat Sarıcaoğlu’ndan üniversite tercihi yapacak adaylara bir dizi uyarı geldi. Önce bölüm, sonra üniversite ve şehir seçmeleri gerektiğini vurgulayan Sarıcaoğlu, şunları söyledi:

YÜKSEK PUANLI YERLER Mİ GARANTİ YERLER Mİ?

Dershanelerin kalktığı bir ortamda açıkçası tercih yapsınlar. Ancak bölümle ilgili bir memnuniyetsizlik varsa bir sonraki adımı düşünerek yani o üniversitede bölüm değiştirme imkânı ve istenen bölümlerin olup olmadığı dikkate alınmalı. Sonuç itibarıyla insanların hayatlarında ortalama 3 değişik alanda çalıştıklarını da anımsamak gerekiyor.

üniversite tercihi nasıl yapıyır örnet tercih listesi.jpgÜNİVERSİTE Mİ BÖLÜM MÜ TERCİH EDİLMELİ?

Bana göre tercih sırası bölüm, şehir ve üniversite şeklinde olmalı.

MESLEKLER TERCİHLERİ NASIL ETKİLİYOR?

Açıkçası geleceğin meslekleri yok. Ama yeni buluşların örneğin cep telefonu, bilgisayar gibi yeni alanlar yaratacağı kesin. Bir de tıp, mimarlık, hukuk, mühendislik gibi her zaman olacak meslekler söz konusu. Bu alanların buluşlarla türevleri mutlaka doğacaktır. Önemli olan iyi bir performans alabilmektir.

TERCİH YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Öğrenciler çok yönlü düşünmeli. Öncelikle üniversite hayatı ve sonrası diye ikiye ayırmalı. Tercih listesinde istedikleri üniversiteyi muhakkak 3-5 arasına düşürdükten sonra bu üniversiteleri ziyaret etmeliler. Mevcut öğrenci, hoca ve mezunlarla konuşmalılar. Ardından sonrası için mezunlar ve işverenlerle de konuşulmalı. Üniversite ziyaretinde yaşam alanları, olanakları iyi irdelenmeli. Sonuçta bu hayatınızda önemli bir yatırım ve ‘Yatırımın karşılığı ne olacak?’ diye incelenmeli.

Temel bilimleri seçmekten korkmamak gerek. Zira bu alanlar tüm ilimlerin temeli ve ileride onlara kesinlikle ihtiyaç duyulacak.

ÜNİVERSİTE KONTENJANLARI EN ŞANSSIZLAR SÖZELCİLER

Her yıl kontenjan açısından değişmez bir gerçek var. O da “en şanssız grubu” sözel öğrencilerinin oluşturması. Bu yıl da kural değişmedi. Yine yükseköğretim kurumlarında en düşük kontenjan Türkçe Sosyal (TS) puanlarıyla tercih yapacak öğrencilere ayrıldı. Bu yılın şanslı grubu ise değişti. Her yıl sayısal puanlarla tercih yapacak MF öğrencilerine en fazla kontenjan ayrılırırken, bu yıl en çok kontenjana Türkçe Matematik (TM) puanıyla öğrenci alacak programlar sahip oldu.

üniversite tercihleri ve kontenjanları.jpg
YALNIZCA 54 BİN KONTENJAN VAR

TS puan türünde tercih yapmak için TS-1 ve TS-2 olmak üzere iki farklı puan kullanılıyor. Bu puanlarla tarih, arkeoloji ve sanat tarihi, coğrafya gibi programlar tercih ediliyor. TS puan türleriyle öğrenci alan yükseköğretim kurumlarının kontenjanı bu yıl 54 bin 359 oldu. Bu kontenjanın 22 bin 857’si TS-1, 31 bin 502’si ise TS-2 puan türüyle tercih yapılacak bölümlere ayrıldı. Oysa Lisans Yerleştirme Sınavları’nda (LYS) barajı aşan ve TS puanlarıyla tercih yapma hakkına sahip olan öğrenci sayısı 461 bin 393.

Tercih yapma hakkına sahip aday sayısının çokluğuna karşı kontenjanın bu kadar düşük olması bu yıl da TS puanlarıyla tercih yapacak öğrencilerin daha dikkatli olması gerektiğini gösteriyor.

TM’CİLER KONTENJANDA SAYISALI GEÇTİ

Habertürk’ün haberine göre, kontenjan açısından şanslı grup ise bu yıl değişti. Her zaman en fazla kontenjanlara Matematik Fen (MF) puanları ile tercih yapacak sayısal öğrencileri sahip olurken bu yılın şanslıları Türkçe Matematik (TM) puanlarına sahip öğrenciler oldu.

Hukuk, psikoloji, sosyoloji, işletme, uluslararası ilişkiler gibi programlara öğrenci alırken kullanılan TM puanları TM-1, TM-2 ve TM-3 olmak üzere 3’e ayrılıyor. Bu puan türünün tümü için bu yıl ayrılan kontenjan 154 bin 728. Bu üç puan türü arasında en yüksek kontenjan işletme gibi programları tercih ederken kullanılacak olan TM-1 puan türüne ayrıldı. Bu puan türünün kontenjanı 76 bin 500. Hukuk fakültelerini de tercih ederken kullanılacak olan TM-3 puan türüyle öğrenci alacak programların kontenjanı ise bu yıl 48 bin 366 oldu. TM puan türüyle tercih yapma hakkı kazanan adayların sayısı ise 554 bin 79.

üniversite kontenjanları.jpg
SAYISALCILAR İKİNCİ SIRAYA DÜŞTÜ

Başta tıp ve mühendislikler olmak üzere MF puanlarıyla öğrenci alacak programların kontenjanı 150 bin 428 oldu. 2014 yılında bu puan türünün kontenjanı 148 bin 742 olmuştu. Sayısal öğrencileri bu puan grubunda MF-1, MF-2, MF-3 ve MF-4 olmak üzere 4 farklı puan türüne göre tercih yapacak. Bu 4 puan türünden en şanslı olanları ise mühendisliklerin de içinde yer aldığı MF-4 puan türü olacak. Bu puan türüne ayrılan kontenjan 93 bin 147. Tıp, eczacılık, diş hekimliği gibi sağlık programlarını tercih ederken kullanılacak MF-3 puan türü için ayrılan kontenjan ise 36 bin 179.

Fizik, kimya gibi temel bilimleri tercih ederken kullanılacak MF-2 puan türünün kontenjanı 11 bin 271. Bu puan türünde en düşük kontenjan ise istatistik, matematik gibi bölümleri tercih ederken kullanılacak MF-1 puan türüne ayrıldı. Bu puan türünün kontenjanı 9 bin 831. Bu yıl MF puan türleriyle tercih yapma hakkına sahip adayların sayısı 280 bin 529.

 

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.