SON DAKİKA

Yüksek Lisans Yapmadan Araştırma Görevlisi Olunabilir mi?

Bu haber 12 Haziran 2016 - 8:52 'de eklendi.

Araştırma görevlisi olmak için yüksek lisansa başlamış olmak ya da yüksek lisansı bitirmiş olma şartı varmıdır? Haberimizin detayında araştırma görevlisi olmak için gereken şartlara ulaşabilirsiniz…

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİNİN MEVZUATTA GÖREV TANIMI NEDİR Araştırma görevlisi olmak için yüksek lisansa başlamış olmak ya da yüksek lisansı bitirmiş olma şartı varmıdır? Haberimizin detayında araştırma görevlisi olmak için gereken şartlara ulaşabilirsiniz…

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİNİN MEVZUATTA GÖREV TANIMI NEDİR ?

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununda Araştırma Görevlileri, “yükseköğretim kurumlarında yapılan araştırma, inceleme ve deneylerde yardımcı olan ve yetkili organlarca verilen ilgili diğer görevleri yapan öğretim yardımcıları” olarak geçiyor.

arastirma-gorevlisijpg

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİNİN ÖZLÜK HAKLARI NEDİR ?

Araştırma görevlisi maaşları son dönemde yapılan iyileştirmeler sonucunda önemli ölçüde artmıştır. Araştırma Görevlisi maaşları ülkemizde bölge bölge değişkenlik gösteren geliştirme ödeneğinden ötürü ortalama 4000-5000 aralığında değişiyor.

EN GÜNCEL AKADEMİK İLANLARI TAKİP ETMEK İÇİN FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENİN!

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ OLMAK İÇİN ASGARİ ŞARTLAR NEDİR ?

Bilindiği üzere, araştırma görevlilerinin üniversitelere alınmasına ilişkin usul ve esaslar “”Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”le düzenlenmiştir.
Söz konusu yönetmeliğin 7 nci maddesinin 1 inci fıkrasında; “Araştırma görevlisi kadrosuna başvurabilmek için en az lisans mezunu olmak ve ilana ilk başvuru tarihi itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak” hükmü yer almakta olup, araştırma görevlisi alımlarına ilişkin başkaca bir şart bulunmuyor.

Yukarıdaki verilen bilgilerden de anlaşılacağı gibi Araştırma Görevlisi kadrolarına başvurmak için asgari şartlar sadece lisans mezunu olmak ve 35 yaşını doldurmamış olmaktır. Ancak, her üniversite araştırma görevlisi kadrosu ilan ettiğinden bir özel şart belirlemek zorundadır.

Burada üniversite sadece lisans mezunu adayların başvurabilmesi için, örneğin “İşletme Bölümü Lisans mezunu olmak” gibi özel şart koyabileceği gibi, ek koşul belirleyip “İşletme Bölümü Lisans Mezunu Olmak. İşletme Anabilim Dalında Yüksek Lisans Yapıyor veya Yapmış Olmak” şartı koyarak alanında lisansüstü eğitimine devam eden kişilerin başvurmasını da isteyebilir. Bu durum tamamen üniversite rektörlüklerinin insiyatifinde olan bir durumdur.

Bu sebeple, araştırma görevlisi olma düşüncesi olan kişilerin Yükseköğretim Kurulunda yer alan “AKADEMİK KADRO İLANLARI menüsünde ilan edilen kadrolarda aranan “Özel Şartları” dikkatli incelemeleri gerekiyor.

EN GÜNCEL AKADEMİK İLANLARA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

EN GÜNCEL YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA İLANLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir önceki yazımız olan KPSS'de Düşük Puanla Atanan Bölümler başlıklı makalemizde atama, düşük puan ve kpss hakkında bilgiler verilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.