Yurt Dışında Büyümeye Devam Eden Türk Bankalar Irak Yolcusu

Yurt Dışında Büyümeye Devam Eden Türk Bankalar Irak Yolcusu
Yayınlama: 08.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:16
452
A+
A-

Türk bankacılık sektörü Yurt dışında büyümeye devam ederken şimdide  rotayı komşu ülkelere çevirdi.  Orta Asya ülkeleri, Balkanlar ve İran’da büyümeyi planlayan finans kuruluşları Irak’ı incelemek için yeniden mercek altına aldı.

Özellikle Halkbank, Zi Türk bankacılık sektörü Yurt dışında büyümeye devam ederken şimdide  rotayı komşu ülkelere çevirdi.  Orta Asya ülkeleri, Balkanlar ve İran’da büyümeyi planlayan finans kuruluşları Irak’ı incelemek için yeniden mercek altına aldı.

Özellikle Halkbank, Ziraat Bankası gibi kamu bankaları Kuzey Irak’ta şube ve temcilik faaliyetleri ile büyümeyi planlıyor.

Erbil’de hizmet veren Vakıfbank’ın da bu ülkede genişlemek istediği ifade ediliyor. Irak’taki karışıklığın tam olarak bitmesinin ardından özel finans kuruluşlarının da özellikle Kuzey Irak’ta faaliyet göstermek için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile temasa geçmeye hazırlandığı belirtiliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri Kuzey Irak’tan gelecek 26 milyar dolarlık petrol ve doğalgazın finansmanın Türk bankaları için önem taşıdığını belirterek iki ülke arasındaki karşılıklı ticaretin artmasının da finans sektörü açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Ziraat Bankası’nın yanı sıra İş Bankası ve Albaraka Türk’de Erbil’deki şubeleri ile Türk firmalarına finansman sağlıyor.

Irak’ta hem Bağdat hem de Erbil şubeleri ile faaliyet gösterdiklerini belirten Ziraat Bankası Yurt Dışı Şube Bankacılığı Bölüm Başkanı Yavuz Yeter, özellikle Kuzey Irak’ta şube sayısını artırmayı değerlendirdiklerini söyledi. Yeter, “Ancak hem bu ülkede hem de yakın bölgesinde ortaya çıkacak kalıcı ve sürdürülebilir istikrar ortamı daha hızlı aksiyon almamız için sağlıklı bir zemin oluşturacaktır” dedi.

Halk Bankası yetkilileri Irak ve İran pazarının kendileri içen önemli olduğunu söylediler.

kaynak: star

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.