Yurt Genelinde Sıcaklık Artışı Bekleniyor: Mevsim Normalleri Aşıyor!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Türkiye genelinde mevsim normallerinin üzerinde bir hava sıcaklığı artışı öngörüyor; özellikle iç kesimlerde 8 dereceye varan artış bekleniyor.

Yurt Genelinde Sıcaklık Artışı Bekleniyor: Mevsim Normalleri Aşıyor!
Yayınlama: 31.07.2023
58
A+
A-

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hafta ortasından itibaren tüm Türkiye genelinde hava sıcaklığının artışının devam edeceğini belirtti. Ege ve Akdeniz kıyılarıyla Güneydoğu Anadolu’da sıcaklık mevsim normallerinin 2 ila 4 derece üzerinde olacağı tahmin edilirken, diğer bölgelerde ise 4 ila 8 derece üzerinde sıcaklık artışı bekleniyor.

Hava tahmin uzmanı Abdullah Macit, özellikle güney kesimlerde 2-4 derece, iç kesimlerde ise 6-8 dereceye varan mevsim normallerinin üzerinde sıcaklık artışı olacağını dile getirdi. Ayrıca Marmara Bölgesi’nde 34-39 derece, Ege, Akdeniz ve iç kesimlerde ise 42 dereceye çıkabileceğini söyledi. İç Anadolu Bölgesi’nde de 36-40 derece, Karadeniz Bölgesi’nin iç kesimlerinde de yer yer 40 dereceye kadar hava sıcaklığının çıkabileceği tahmin ediliyor.

Üç büyükşehirdeki hava sıcaklıkları konusunda da bilgi veren Macit, Ankara’da hava sıcaklığının hafta sonuna kadar yaklaşık 40, İstanbul’da 34, İzmir’de 36, Antalya’da da 34 dereceye çıkabileceğini belirtti. Ancak Antalya’da yüksek nem nedeniyle hissedilen sıcaklık 42 dereceye kadar ulaşabilir.

Macit, ayrıca kuzey kesimlerde yerel gök gürültülü sağanaklar olabileceğini ancak bu yağışların şu an için çok kuvvetli olacağını beklemediklerini de ifade etti. Hava sıcaklıklarına bağlı olumsuzluklar yaşanmaması için vatandaşlara, özellikle 11.00-16.00 saatlerinde mümkün olduğunca dışarı çıkmamalarını tavsiye etti.

 

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.