Zehirli Tırtıl Paniği

Zehirli Tırtıl Paniği
Yayınlama: 13.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:17
456
A+
A-

Cihangir’de bulunan ağaçlara dadanarak kemiren ve zarar veren tırtılların zehirli olduğu saptandı. “Zehirli tırtıllar” belediyenin veteriner işleri ekipleri tarafından ilaçlanıp etkisiz hale getirdi. Tırtılları yok etmek için insan sağlığına zararı olmaya Cihangir’de bulunan ağaçlara dadanarak kemiren ve zarar veren tırtılların zehirli olduğu saptandı. “Zehirli tırtıllar” belediyenin veteriner işleri ekipleri tarafından ilaçlanıp etkisiz hale getirdi. Tırtılları yok etmek için insan sağlığına zararı olmayan ilaçlar kullanılıyor.

Son günlerde nereden geldikleri belli olmayan yüzlerce tırtıl, Beyoğlu Cihangir’de bulunan ağaçlara zarar vermeye başladı. Neredeyse her köşe başında bulunan ağaçlara zarar veren ve zehirli olduğu düşünülen tırtıllar, mahalle sakinleri tarafından Beyoğlu Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bildirildi. İhbar üzerine olay yerine gelen veteriner işleri ekipleri, başlattıkları çalışmayla önceden tespit edilen ağaçlarda ilaçlama çalışmaları gerçekleştirdi. Firuzağa Camii önünde ağaçların tamamını kaplayarak yapraklarını yediği görülen tırtılların, ilaçlama sonrası ağaç dallarından teker teker düşerek etkisiz hale geldiği görüldü.

 

BÜTÜN AĞAÇLARI TIRTIL SARDI

Yaklaşık 2 haftadır Cihangir genelinde tırtıl sorunu yaşadıklarını dile getiren Beyoğlu Veteriner İşleri Müdürü Numan Akol, “Cihangir Bölgemizde son iki haftadır bir tırtıl problemimiz var. Geçen hafta bazı bölgeleri ilaçladık ancak bölge geneline yayıldı. Bugün bir kaç ağaç daha ilaçlayacağız bütün ağaçları tırtıl sardı.

PARK VE BAHÇELERDEKİ AĞAÇLARI YEDİ

Park ve bahçelerdeki ağaçları tırtıllar yedi. Ancak tırtıllar değişik bir çeşit tırtıllar. Bunları kuşlar yemiyor zehirli bir tırtıl. Bunları ilaçlamakla yok etmek durumundayız. İlaçlama yönteminde tarım ilacı kullanmadık. Halk sağlığına uygun olan ilaçlarımızı kullanıyoruz. Bunlar çevreye zarar vermiyor bu yüzden ilaçlama yaparken tarım ilacı kullanmadık. Takipçisi olacağız haftaya tekrar ilaçlama yapacağız”dedi.

TIRTILLAR ZEHİRLİ OLABİLİR

Zehirli olduklarını düşündükleri tırtılların insanlara zarar vermediklerini düşündüklerini ifade eden Akol, “Tırtılların insanlara zarar verdiklerine tanık olmadık ama bu tırtılları, kuşlar, ördekler ve tavuklar yemiyor. Normalde yemeleri lazım ama hiçbir hayvan bunu yemiyor. Doğal düşmanları yok gibi duruyor. Çok yaygın olarak tırtıllar her tarafa yayıldı. İlaçlama dışında başka çare bulamadık. Nereden geldiği noktasında bir bilgim yok. İthal ağaçlarla gelmiş olabilir taşınan topraklara ya da yeni dikilen bitkilerle gelmiş olabilir” diye konuştu.

İTHAL ORMAN ÜRÜNLERİ İLE TÜRKİYE’YE GELDİĞİ SANILIYOR

İthal orman ürünleri ile  Türkiye’ye geldiği tahmin edilen ’Anoplophora spp’ (Uzun antenli turçgil böceği) cinsi ağaç yiyen böcekten sonra şimdi de zehirli tırtıl ağaçlara ve bitkilere zarar vermeye başladı.

Geçtiğimiz yıl Zeytinburnu’nda ortaya çıkan  ve ağaçları adeta kemirerek ölümünü neden olan ’Anoplophora Chinensis’ cinsi böcek bu yıl da Fatih ilçesinde rastlanmış ve belediye ekipleri hasta ağaçları keserek önlem alma yoluna gitmişti.  ‘Turunçgil uzun antenli böcek’ olarak da bilinen ’Anoplophora Chinensis’ ile ilaçlama yoluyla  mücadeleye başlanmıştı.

TIRTILLAR BİTENE KADAR İLAÇLAMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK

Beyoğlu Belediyesi Veterinerlik İşleri Müdürü Numan Akol, tırtılların zehirli bir türden olduklarını bu yüzden kuşlar ve diğer hayvanlar tarafından yenilmediklerini belirterek, tırtılların ilaçlama çalışmaları olmazsa ağaçları tamamen kurutacağını söyledi.

Tırtılların zehirli bir tür olduğunu ancak insan sağlığına zarar vermediklerini düşündüklerini ifade eden Akol, “Tırtılların insanlara zarar verdiklerine tanık olmadık ama bu tırtılları, kuşlar, ördekler ve tavuklar yemiyor. Normalde yemeleri lazım ama hiçbir hayvan bunu yemiyor. Doğal düşmanları yok gibi duruyor. Çok yaygın olarak tırtıllar her tarafa yayıldı. İlaçlama dışında başka çare bulamadık. Nereden geldiği noktasında bir bilgim yok. İthal ağaçlarla gelmiş olabilir taşınan topraklara ya da yeni dikilen bitkilerle gelmiş olabilir,” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.