Dilekçe Nasıl Yazılır? Örneklerle Konu Anlatımı

Hemen hemen herkese lazım olacak dilekçe yazım bilgisine dair önemli noktaları haberimizde inleyebilirsiniz. İmzalı mektup olarak da bilinen dilekçeler, şikayet, istek, ihbar durumları için yazılır.

Dilekçe Nasıl Yazılır? Örneklerle Konu Anlatımı
Yayınlama: 22.11.2021
Düzenleme: 22.11.2021 16:56
221
A+
A-

Dilekçe, bir kuruma dilek, şikayet ve ihbar gibi nedenlerden dolayı yazılan yazılara denir. Peki, dilekçe nasıl yazılır, dilekçede kullanılan dil nasıl olmalı, dilekçe sonunda ‘arz ederim’ mi ‘rica ederim’ mi ifadesi kullanılır, dilekçe de tarih ve imza nereye yazılır? İşte tüm bu detaylarla birlikte, tam bir anlatımla dilekçe örneği yazımızda…

Dilekçe: Bir isteği, bir şikâyeti duyurmak veya herhangi bir konuda bilgi vermek için resmî veya  özel kurum ve kuruluşlara, gerçek ve tüzel kişilere yazılan imzalı başvuru yazısıdır. Her Türk vatandaşının resmî kurumlara dilekçe verme hakkı vardır ve bu hak anayasa teminatı altındadır.

Dilekçe yazarken dikkat edilecek hususlar:
1. Çizgisiz beyaz kâğıda yazılmalıdır. Kesinlikle yarım kâğıt kullanılmamalıdır. Kâğıdın arka yüzüne geçilmemelidir, çok gerekli ise ikinci kâğıt kullanılmalıdır.
2. Bilgisayar, daktilo veya dolma kalemle yazılabilir. Tükenmez kalemle mavi ve siyah mürekkepli kalemler dışında başka renkli kalemlerle yazılmaz.
3. Sorun hangi kurumu ilgilendiriyorsa ona hitap edilerek başlanmalıdır.
4. Yer ve tarih belirtilmelidir.
5. Ciddi, resmî, saygılı bir dil ve üslûp kullanılmalı, nesnel olunmalıdır.
6. Sorun, durum ya da dilek kısa ve açık olarak ifade edilmelidir. Gereksiz ayrıntılara ve kişiselliğe yer verilmemelidir.
7. İstenen şey yasalara uygun olmalı; yasal çerçeve kesinlikle aşılmamalıdır. Bir şikâyet söz konusu ise sorun mutlaka belgelere ve tanıklara dayandırılarak açıklanmalıdır.
8. Hiyerarşik düzene dikkât edilmelidir.
9. Bir konuda üst makamın bilgilendirilmesi amaçlanmışsa “…durumu bilgilerinize arz ederim.”,
Üst makamın bir sorunu çözmesi, bir işlemi başlatması isteniyorsa  “Gereğini saygılarımla arz ederim.”,
Yapılacak bir işlem için izin isteniyorsa ” İzninizi saygılarımla arz ederim” gibi saygı ifadeleriyle son bulmalıdır.
10. Yazım ve noktalama kurallarına dikkât edilmelidir.
11. Dilekçe sahibi adını-soyadını ve açık adresini belirtmelidir.
12. Bir dilekçede sadece bir imza bulunması gerektiği  unutulmamalıdır. Ortak bir konuda birden fazla kişi aynı dilekte bulunacaksa bunlar da dileklerini ayrı ayrı dilekçelerle belirtmelidirler.
13. Dilekçeye eklenecek ek belgeler yazının sonunda “Ekler” başlığı altında maddeler halinde sıralanmalıdır.

Örnek Dilekçe:

T.C.
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ
FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ DEKANLIĞINA
KADIKÖY/İSTANBUL

Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde normal öğretim ikinci sınıf, 545454 numaralı öğrenciyim. 2009-20010 ders yılı güz dönemi Çağdaş Türk Lehçeleri genel sınavına ekte belgesini sunduğum hastalığım dolayısıyla giremedim. Mazeret sınavına alınmam için gereğini arz ederim.

Adres:
Atatürk Mah. Cumhuriyet Cad. No: 192314.02.2007
34722 Kadıköy/İstanbulİmza
Ad-Soyad

Ek: 1. Sağlık raporu

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.