Mardin, Şırnak ve Siirt’te Toz Taşınımı Hayatı Etkiledi!

Suriye ve Irak kaynaklı toz taşınımı, Mardin, Şırnak ve Siirt illerinde görüş mesafesinde düşmeye, hava kalitesinde azalmaya ve ulaşımda aksamalara neden oldu.

Mardin, Şırnak ve Siirt’te Toz Taşınımı Hayatı Etkiledi!
Yayınlama: 19.05.2023
32
A+
A-

Mardin, Şırnak ve Siirt illerinde yaşanan toz taşınımı, bölge halkının yaşamını olumsuz etkilemiştir. Özellikle Mardin kent merkezi ve bazı ilçelerde zaman zaman görüş mesafesi düşmüştür. Bu durum, Suriye ve Irak kaynaklı toz taşınımının etkisiyle ortaya çıkmıştır.

Uzmanlar, yaşlı, çocuk ve solunum sorunu olan kişilerin dışarı çıkmamaları konusunda uyarılarda bulunmaktadır. Bu toz taşınımının solunum yolu sorunlarına ve rahatsızlıklara neden olabileceği bilinmektedir.

Meteoroloji yetkilileri, toz taşınımının yarın da etkisini sürdüreceğini ve bu durumun görüş mesafesinde düşüş, hava kalitesinde azalma, kuvvetli güney yönlü rüzgar, ulaşımda aksamalar ve yağış alan bölgelerde çamur şeklinde yağış gibi olumsuzluklara yol açabileceğini belirtmektedir. Bu nedenle dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Şırnak ilinde, toz taşınımının etkisinin görüldüğü Şırnak merkezi, Cizre, İdil ve Silopi ilçelerinde araçlar ve evlerin balkonları tozla kaplanmıştır. Cudi ve Gabar dağları da toz bulutu nedeniyle neredeyse görünmez hale gelmiştir. Görüş mesafesinde azalma ve hava kalitesinde düşme yaşanmıştır. Yetkililer, zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmaması konusunda uyarıda bulunmaktadır. Toz taşınımının pazar gününe kadar etkili olması beklenmektedir.

Siirt ilinde de toz taşınımı hayatı olumsuz etkilemiştir. Kentte devam eden toz bulutu, görüş mesafesinde ve hava kalitesinde düşüşe neden olmuştur. Yetkililer tarafından yapılan uyarılara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.