Adalet Bakanlığı'ndan İİBF Mezunlarına Ek İş Fırsatı | Kariyer Memur
SON DAKİKA

Adalet Bakanlığı’ndan İİBF Mezunlarına Ek İş Fırsatı

Adalet Bakanlığı Uzlaştırmacı Eğitimi başvuruları devam ediyor. Hukuk Fakültesi ve İİBF mezunları aşağıdaki şartları taşıması durumunda Uzlaştırmacı olabilecek. Aylık geliri 6000 liradan 16 bin lirayı bulabilen uzlaştırmacı için adaylar eğitime başlamak için gün sayıyor. Peki kimler uzlaştırmacı olabilir? Uzlaştırmacının aylık geliri ortalama ne kadardır? Nasıl uzlaştırmacı olunur sorularının cevaplarını gelin birlikte cevaplayalım.

Bu haber 01 Mart 2019 - 18:32 'de eklendi.

600 Bin Dosya Uzlaştırmacısını Bekliyor!

Bu işlemleri koordine etmek üzere Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı kuruldu. Yeni düzenlemede uzlaştırmacıların önce temel eğitim alıp, daha sonra bakanlıkça yapılacak sınavda başarılı olmaları zorunlu hale getirildi.

Kimler Uzlaştırmacı Olabilir?

Hukuk Fakültesi, yanında aşağıdaki fakültelerden mezun (Açık Öğretim Fakülteleri dahil) ve en az iki hukuk dersi almış olan herkes uzlaştırmacı olabilir.

  • Siyasal Bilgiler Fakültesi,
  • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi,
  • İşletme Fakültesi,
  • İktisat Fakültesi,

Aylık Geliri Ne kadar?

Uzlaştırılan kişi sayısına göre değişmekle birlikte 2019 yılı ücretlerine göre;

  • Uzlaştırma sürecinin teklif aşamasında olumsuz sonuçlanması halinde 132-198 lira.
  • Uzlaştırma sürecinin olumlu sonuçlanması halinde, 2-3 kişinin uzlaştırılması durumunda 396-529 lira, 4-6 kişinin uzlaştırılması durumunda 529-661 lira, 7-9 kişinin uzlaştırılması durumunda 661-793 lira, 10 ve daha fazla kişinin uzlaştırılması durumunda 793-925 lira.
  • Uzlaştırma sürecinin olumsuz sonuçlanması halinde, 2-3 kişinin taraf olması durumunda 198-264 lira,
  • 4-6 kişinin taraf olması durumunda 264-330 lira,
  • 7-9 kişinin taraf olması durumunda 330-396 lira,
  • 10 ve daha fazla kişinin taraf olması durumunda 396-462 lira.

 

Geçen yılın ücret tarifesi için tıklayın

Nasıl Uzlaştırmacı Olunur?

Bakanlık tarafından belirlenen kurumlarca düzenlenen, 36 saati teorik, 12 saati uygulama olmak üzere toplam 48 saat ve örgün eğitimi tamamlamak şart.

Uzlaştırmacı eğitimini tamamlayanların sicile kayıt olabilmeleri için bakanlıkça 2019 yılının ortalarında yapılması planlanan yazılı sınavda başarılı olmaları zorunlu.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ), Adalet Bakanlığı tarafından, tüm Türkiye genelinde eğitim vermek üzere yetkilendirildi. 850 TL eğitim ücretini ödeyen uzlaştırmacı adayları eğitime katılabilecek.

Üstelik, Sakarya Üniversitesi’nden eğitim alan tüm uzlaştırmacı adayları, belirlenen iki sertifika programından tercih edecekleri bir sertifika programına ücretsiz katılabilecekler.

UZLAŞTIRMACI EĞİTİMİ ÖN KAYIT İÇİN TIKLAYIN

UZLAŞTIRMACI BİLGİ HATTI: 0264 295 42 20

 

Ücretsiz olarak tercih edilebilecek sertifika programları;

İşaret Dili Sertifika Programı (Uzaktan Eğitim)

Ses ve Nefes Teknikleri Sertifika Programı (Uzaktan Eğitim)

Sakarya Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, yeterli sayıya ulaşılan her noktada eğitim açılarak adayların mağdur olmamaları sağlanacak. Ayrıca, eğitim programı, talepler göz önüne alınarak hafta içi ve hafta sonu olmak üzere planlanmış.

Uzlaştırmacı adaylarıwww.uzlastirmaci.sakarya.edu.tr adresinden detaylı bilgiye ulaşabiliyor ve online olarak başvuruda bulunabiliyor.

UZLAŞTIRMACI EĞİTİMİ ÖN KAYIT İÇİN TIKLAYIN

UZLAŞTIRMACI BİLGİ HATTI: 0264 295 42 20

Uzlaştırmacılık sınavı Ne Zaman Olacak ve Kimler Girebilecektir?

Yukarıdaki soruda da belirtildiği üzere uzlaştırmacı sınavına, uzlaştırmacı eğitimini almış olan ve diğer koşulları da taşıyan kişiler girecektir. 2019 yılı için ilk sınav tarihi henüz açıklanmamış olup bu yılki sınavın Temmuz ayından sonra yapılacağını düşünüyoruz. Uzlaştırmacılık yapmak için bu eğitimden geçmek ve sınavı kazanmak şarttır. Başka yolla uzlaştırmacılık sıfatının elde edilmesi mümkün değildir. Bu tarihten sonra sertifika alanlar ise, bir sonraki sınava iştirak edeceklerdir.

Halen çalışmakta olan kişiler ve Kamu personeli de uzlaştırmacı olabilir mi?

Kamu görevlileri kendi görevlerini tanımlayan mevzuat açıkça yasaklamadığı sürece mesai saatleri dışında uzlaştırmacılık yapabilirler.

Bir önceki yazımız olan Uzlaştırmacı Eğitimine Kimler Katılabilir? başlıklı makalemizde Adalet Bakanlığı, uzlaştırmacı ve uzlaştırmacı eğitimi hakkında bilgiler verilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Nalan Karapınar3 Mart 2019 / 01:04Cevapla

Adalet mezunuyum uzlaştırma dan yararlanma durumum mevcutmu