Bakan’dan PTT Personel Alımı Hakkında Açıklama 2020

Bakan’dan PTT Personel Alımı Hakkında Açıklama 2020
Yayınlama: 23.10.2020
Düzenleme: 05.03.2021 22:50
589
A+
A-

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ‘ndan PTT ‘ye personel alımı konusunda bir son dakika açıklaması geldi. Bakan Karaismailoğlu, soru önergesine verdiği cevapta personel eksikliği konusunda çok sayıda şikayet geldiğini söyledi.

PTT personel alımında son dakika gelişmesi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bir açıklamada bulundu. Bakan Karaismailoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından verilen soru önergesini yanıtladı.

SORU ÖNERGESİ

Sezgin Tanrıkulu tarafından sunulan soru önergesi şu şekilde:

 

2002 -2020 yılları arasında yıllar bazında;

1. Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere Türkiye genelinde illere göre (Doğu ve Güneydoğudaki il ve ilçelerde adet olarak belirtilmek üzere) toplam kaç PTT şubesi bulunmaktadır?

2. 25 Ağustos 2020 tarihi itibariyle Türkiye genelinde toplam kaç PTT şubesi hangi gerekçelerle kapatılmıştır? İllere ve ilçelere göre dağılımı nasıldır?

3. Nüfusun yoğun olduğu ilçelerde yoğunluğu azaltmak ve uzun kuyruklar oluşmasını engellemek amacıyla PTT şubelerinin arttırılması hususunda Bakanlığınızca başlatılmış bir çalışma bulunmakta mıdır?

4. PTT şubelerinin ve personelinin yetersizliği hususunda Bakanlığınıza kaç şikayet ulaşmıştır? Bahse konu şikayetlere istinaden yapılan çalışmalar var mıdır?

 

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU ‘NDAN CEVAP GELDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bu soruya verdiği cevapta personel eksikliği konusunda şikayetlerin olduğunu söyledi.

İşte soru önergesine Bakan Karaismailoğlu ‘ndan gelen cevap:

 

İSTANBUL MİLLETVEKİLİ

SAYIN AV. DR. MUSTAFA SEZGİN TANRIKULU’NUN 7/33377 ESAS SAYILI YAZILI SORU ÖNERGESİNİN CEVABI

2020 yılı Ağustos ayı sonu itibarıyla Türkiye genelinde toplam 4.883 PTT İşyeri hizmet vermekte olup, bunlardan 1.263 tanesi hiçbir banka şubesinin bulunmadığı yerleşim biriminde bulunmaktadır. Ayrıca Kamu Ortak ATM’si olarak hizmet veren PTTMatiklerde de bankacılık işlemleri yapılmakta olup 3.711 adet PTTMatik cihazı ile vatandaşlarımızın talepleri yerine getirilmektedir.

2002 yılından 2020 yılı Ağustos ayı sonuna kadar toplam 1.674 adet PTT İşyeri kapatılmıştır. Genel anlamda, işlem potansiyeli çok düşük olan PTT İşyerleri kapatılmakla birlikte yıllar içerisinde kapatılan işyerlerinin hizmet bölgelerinde PTT hizmetlerine ihtiyaç duyulduğunun tespit edilmesi halinde yeniden iş yeri açılmaktadır.

Ülkemiz genelinde ilçe merkezlerinde en az bir PTT Merkez Müdürlüğü olacak şekilde hizmet verilmekte olup, işlem potansiyelinin çok düşük olduğu ilçe merkezlerinde ise PTT Şubesi marifetiyle hizmet verilmektedir.

Bunun dışında ikinci veya daha fazla iş yeri açılması noktasında;

• Yerleşim biriminin nüfusu, nüfusun sosyo-ekonomik durumu ile eğitim seviyesi, yaş grubu gibi demografik veriler ile konut ve işyeri sayısı,

• Rakip firma sayısı/yoğunluğu, poi sayısı (marketler, sanayi ve üretim alanları, okul, resmi kurumlar vb),

• En yakın PTT İş Yerine olan uzaklık ve o PTT İş Yerinin fınansal/personel durumu,

• Kurulu PTTMatik sayısı ile işlem adetleri,

• Uygun iş yeri temin imkânı,

• Ulaşılabilirlik, yaya ve araç trafiği

vb. kriterler göz önüne alınmaktadır.

Öte yandan, 2020 yılı Temmuz ayı sonu itibarıyla, PTT İş Yerlerinde personel eksikliği konusunda 1.395 adet şikâyet bulunmakta olup ihtiyaç halinde personel alımı suretiyle ve/veya nakle istekli personel olması durumunda, personel nakilleri yapılarak eksiklikler giderilmektedir.

Bu açıklamaya bakıldığında 2020 yılı Temmuz ayı ile birlikte PTT iş yerlerinde personel eksikliği konusunda 1395 şikayet olduğu, ihtiyaç halinde personel alımı yapılacağını söyledi.

Bakan Karaismailoğlu, personel eksiklliği şikayetlerinin fazla olduğu söyledi. Bu da personel alımının yapılacağını gösteriyor.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.