İşaret Dili Bilenler Ne İş Yapar, Kimler Olabilir?

İşaret Dili Bilenler Ne İş Yapar, Kimler Olabilir?
Yayınlama: 08.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:16
952
A+
A-

Üniversite Onaylı, Uzaktan Eğitim Temel İşaret Dili Eğitimi Sertifika Programı!

İŞARET DİLİ NEDİR?

İşitme ve konuşma engelli veya kendini sözel olarak ifade edemeyecek seviyede dil ve konuşma bozukluğu olan bireylerin, duygu ve düşüncelerini, eğitim, iş, sağlık, sosyal yaşam, kamusal alan, hukuki durumlar veya buna benzer hallerde çevreleri ile iletişimine yardımcı olan, Türk İşaret Dili (TİD) gramer yapısı ve yazım kurallarına göre tercümanlık yapabilme becerisine sahip nitelikli kişidir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Ülkemizde işitme engelli bireylerin en büyük problemi iletişimdir. İşaret Dili bilenler, işitme engellilere yardım etmek amacıyla hastane,
mahkeme ve kamu kurum ve kuruluşları gibi kapalı ve hareketli ortamlarda diğer insanlarla sürekli iletişim halinde çalışırlar. Ayrıca işitme engellinin ihtiyacından kaynaklı olarak çalışma zamanı değişmekle birlikte tam zamanlı, yarı zamanlı ve hafta sonu da çalışabilirler.

İŞARET DİLİ EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

İşaret dili eğitimini bazı illerin Halk Eğitim Merkezlerinde açılan kurslardan yada Yalova Üniversitesi’nin tüm Türkiye’den Uzaktan Eğitim ile internet üzerinden katılabileceğiniz kursu bulunmaktadır.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.