The entire huge attribute may possibly be the good www.upscalerolex.to .

enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
18,4753
EURO
17,7523
ALTIN
965,67
BIST
3.265,64
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
28°C
İstanbul
28°C
Açık
Perşembe Açık
27°C
Cuma Az Bulutlu
25°C
Cumartesi Az Bulutlu
25°C
Pazar Az Bulutlu
23°C

Kamu Hukuku’nun Dalları

Kamu Hukuku’nun Dalları
19 Haziran 2016 18:46
A+
A-

Kamu Hukuku, genel olarak, devletin ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının örgütlenişine, işleyişine ve gördükleri hizmete ilişkin kurallardan oluşan hukuk dalıdır.
1. Anayasa Hukuku: Anayasa hukuku, devletin şeklini, yapısını, organlarının görev ve yetki Kamu Hukuku, genel olarak, devletin ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının örgütlenişine, işleyişine ve gördükleri hizmete ilişkin kurallardan oluşan hukuk dalıdır.
1. Anayasa Hukuku: Anayasa hukuku, devletin şeklini, yapısını, organlarının görev ve yetkilerini, bunların birbirleriyle olan ilişkilerini, kişilerin temel hak ve özgürlüklerini düzenleyen hukuk kurallarının tümüdür. Türkiye anayasa hukuku 1982 TC anayasasıyla ilişkili olarak incelenmektedir.

2. İdare Hukuku: İdare hukuku, devlet idaresinin örgüt ve işleyişi, kişilerin idare ile olan ilişki ve anlaşmazlıkları ve kamu hizmetlerinin görülmesi gibi konuları düzenleyen hukuk kurallarının tümüdür.

3. Ceza Hukuku: Ceza hukuku, suç oluşturan eylem ve davranışların nelerden ibaret bulunduğu, bu eylem ve davranışlarda bulunanlara ne gibi yaptırımlar, yani “ceza”lar uygulanacağını gösteren hukuk kurullarının tümünden meydana gelmektedir.
Hangi eylem ve davranışların suç oluşturacağını ve bunlara ne gibi cezalar verileceğinin önceden bir kanunla belirtilmesi gerekir ki, buna “kanunsuz suç ve ceza olmaz ilkesi” denir.

a. Suç ve Suçun Unsurları

Suç: Kanunun ceza tehdidiyle yasaklamış olduğu fiillerdir.

Suçun unsurları: Suçun unsurları demek, bir fiilin suç sayılabilmesi için bulunması gerekli olan unsurlar demektir. O halde, bu unsurlar bir arada bulunmadıkça bir fiili suç olarak nitelendirmek mümkün değildir. Suçun unsurlarını; hukuka aykırılık, kanuni unsurlar, maddi unsur ve manevi unsur olmak üzere dört noktada toplayabiliriz.

Hukuka aykırılık: Fiil hukuka aykırı ise suçtur. Hukuka uygun hareket eden kişinin fiili suç teşkil etmez. Meşru müdafaa, hakkın icrası, zaruret hali gibi

b. Ceza ve Ceza Ehliyeti

Ceza: Kanunun suç işleyen kimseye uygulanmasını öngördüğü yaptırımdır. Cezanın biri suçlunun ıslahı, diğeri ise suç işlemeyi önleme olmak üzere başlıca iki amacı vardır.
Cezaların da suçlar gibi önceden kanunla belirlenmesi şarttır. Hiç kimse kanunun öngörmediği bir ceza ile cezalandırılmaz.

Ceza ehliyeti: “Türk Ceza Kanunu” ceza ehliyetini ayırt etme gücü ve yaş bakımından özel şekilde düzenlemiştir

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.