Kurban Bayramı’nda Dışarı Çıkma Yasağı Var mı?

Kurban Bayramı’nda Dışarı Çıkma Yasağı Var mı?
Yayınlama: 20.07.2020
Düzenleme: 05.03.2021 22:50
557
A+
A-

İlk örneği geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda gerçekleştirilen pandemi sebepli sokağa çıkış kısıtlaması vakaların dünyada tekrar artmaya başlaması sebebiyle Kurban Bayramı’nda da gerçekleştirilecek mi? Kurban Bayramı yaklaşırken vatandaşların gözü kulağı bu soruda. Bayramda kurbanını şehir dışında kesecek kişiler ve aileleri şehir dışında olan kişiler bayramda sokağa çıkış kısıtlamasının olup olmayacağı haberine kulak kesilmiş durumdalar.

Arife günü ve Kurban Bayramı boyunca 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması konusu, gündemdeki yerini koruyor. İçişleri Bakanlığının genelgesiyle dört günlük Kurban Bayramı’nda bir kısıtlama olup olmayacağını merak eden milyonlarca vatandaş, bu kapsamda bilgi almak adına internette araştırma yapıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde bayramda alınacak tedbirlere değinmişti.

KURBAN BAYRAMI’NDA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuya ilişkin açıklaması şöyle: Kurban Bayramı için böyle bir adım atmak biraz zor. Ama değerlendirmesini tabi Bilim Kurulu yapacağı gibi biz de Bilim Kurulu ile bunu paylaşabiliriz. Kurban Bayramı’nın özellikleri, hususiyetleri çok çok farklı. O gün kurbanlar kesilecek, herkes özellikle de birbirini ziyaret ki bu sadece bayramda oluyor. Şu anda gündemimizde böyle bir durum yok.

Bilim Kurulu Toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ‘Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı olacak mı? sorusu üzerine Bilim Kurulu’nda konunun tartışıldığını ve gelecek hafta gelen tabloya göre tekrar konuşulacağını aktardı. Koca; ‘Bugün kısmen Bilim Kurulu’nda gündeme geldi. Ama bir öneri noktasına gelmedi. Özellikle önümüzdeki haftalarda salgının seyrine göre netleşmiş olur. Ülke genelinde sokağa çıkma yasağı gündeme gelmedi. Bir takım tedbirlerin olabileceği. İl bazında kısıtlamalar söz konusu olabilir.’

2020 KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Kurban Bayramı 2020 yılında 31 Temmuz’da başlayacak. 30 Temmuz ise arefe günü olacak.

Kurban Bayramı 1. Gün: 31 Temmuz Cuma

Kurban Bayramı 2. Gün: 1 Ağustos Cumartesi

Kurban Bayramı 3. Gün: 2 Ağustos Pazar

Kurban Bayramı 4. Gün: 3 Ağustos Pazartesi

KURBAN BAYRAMI AREFE 30 TEMMUZ TATİL Mİ?

Bayram tatilinin kaç gün olacağı ile ilgili resmi açıklama yapılmadı. Normal şartlarda arefe günü yarım günden itibaren tatil başlıyor.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.