SON DAKİKA

Zabıt Katipliği Hakkında Merak Edilen 8 Soru

Bu haber 26 Ağustos 2015 - 9:44 'de eklendi.

Zabıt Katipliği hakkında merak edilenler ve çok sorulan sorular cevaplar. Kariyermemur.com olarak, siz Zabit Katibi adaylar için çok sorulan bu sorulara cevap verdik.

Zabıt katibi, mübaşir personeli alımana ilişkin bize yöneltilen bazı soruları cevapla Zabıt Katipliği hakkında merak edilenler ve çok sorulan sorular cevaplar. Kariyermemur.com olarak, siz Zabit Katibi adaylar için çok sorulan bu sorulara cevap verdik.

Zabıt katibi, mübaşir personeli alımana ilişkin bize yöneltilen bazı soruları cevapladık. Adalet Bakanlığı ilan verdiğinde sitemizden duyuracağız.

ADALET BAKANLIĞI ONAYLI BİLGİSAYAR SERTİFİKASI İÇİN TIKLAYINIZ

– İŞTE O 8 ÖNEMLİ SORU –
1. Soru: Adalet bakanlığı yılbaşından önce ilana çıkma durumu var mı?
Cevap: Bu konuda net bilgimiz yok tabi ama yeni yıla sarkmazsa çok daha iyi olur.

2. Soru: Zabıt katibi alımlarında sadece sözleşmeli mi alım yapılıyor?
Cevap: Hayır sadece sözleşmeli değil kadroluda alım yapıyor ama sayıca biraz az oluyor. Örneğin geçen yıl Türkiye genelinde 3.380 sözleşmeli zabıt katibi alırken 665 kadrolu zabıt kâtibi aldı.Tıklayın

3. Soru: Zabit Katibi olmak için bilgisayar sertifikası gerekiyor mu?

Cevap: Evet, Bilgisayar dersi aldığınıza dair bir belgenizin olması gerekiyor, üniversite okurken bilgisayar dersi aldığınızı belgelendirebiliyorsanız almanıza gerek yok ancak bilgisayar sertifikanız yoksa bilgisayar sertifikası almanın en kolay yolu Sakarya Üniversitesi Uzaktan Eğitim ile Bilgisayar sertifikası edinebilirsiniz. Adalet Bakanlığı’ndan onaylı Sertifikanızı uzaktan eğitim ile 81 ilden alabilirsiniz.

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Sertifikası Hakkında Detaylı Bilgi için Tıklayın

4. Soru: Zabıt katibi klavye sınavında en kaz kaç kelime yazmak gerekli ?
Cevap: 3 dakika içinde net 90 kelime yazmak gerekiyor ve yazacağınız metinde bütünlük olacak yani 140 kelime yazar 50 yanlış çıkarsa büyük ihtimalle bütünlük bozulmuş olur ve sınavınız geçersiz olur.

5. Soru: Klavye sınavında imla ve noktalamaya dikkat edilmesi isteniyor mu?
Cevap:Aslında bir çok komisyon noktalamaya dikkat etmenizi istemez ama her komisyonda aynı değil siz yinede noktalamalı çalışın garantiniz olsun

6. Soru: Zabıt katipliğini kazanır bir süre çalıştıktan sonra askerlik görevim için ayrılırsam döndüğümde tekrar başlayabiliyor muyum ?
Cevap: Tüm sözleşmeli ve kadrolu personelin askerlik hizmetini tamamladıktan sonra 1 ay içinde kuruma dilekçe yazarak işlerine tekrar başayabilirleri. İş kaybı söz konusu değildir.

7. Soru: Zabıt katipliği için çalışma koşulları zor olduğunu söylüyorlar doğru mudur ?
Cevap: Adliyenin ve çalıştığınız birimin yoğunluğuna göre değişir. Ama abartılacak derecede yoğunluk yoktur.İşlerin haftasonuna sarktığı doğru değildir.

8. Soru: Zabıt katibi adliye ne tür işler yapar?
Cevap:
1-Hukuk ve Ceza Muhakeleri Usulleri Kanununa göre haiz olduklari görev ile birlikte Yazi Isleri Müdürünün tevdi ettigi görevleri yapmak;
2-Dosya ve kayitlari muntazam ve silintisiz olarak tutmak;
3-Karar ve zabitlari dikkat ve itina ile yazarak imzasiz birakmamaya dikkat etmek;
4-Davalara ait müzekkereleri karara uygun bir sekilde yazarak ait olduklari yerlere göndermek;
5-Cevabi gelmeyen müzekkerelerin vaktinde tekidini yapmak;
6-Gelen yazi cevaplarinda istenilen bilgilerin olmadigini ve gönderilen evraklarin istenilen evraklar olmadigini gördügünde mahkemenin bu husus için tekrar talikine mahal birakmamak için ilgili makama haber vererek durusma gününden önce gerekli yazilara yazmak;
7-Dava dosyalarini teskil eden bütün kagitlar için tarih sirasi ile dizi pusulasi yapmak;
8-Ferdi fisleri zamaninda doldurmak;
9-Durusma sirasinca taraflarca verilecek yasal harci mübasir vasitasiyla vezneye yatirtip pullarini yapistirtmak vezne olmayan yerlerde Yazi Isleri Müdürüne vermek;
10-Tahliye ve Tevkif müzekkereleri ile kararlari zamaninda yazmak,ilgili olan yerlere vermek;
11-Açik adreslerini,degistirdiklerinde yeni adreslerini Yazi Isleri Müdürüne bildirmek;

Bir önceki yazımız 2016 Zabıt Katibi Alımları Ne Zaman Yapılacak?


kariyermemur-telif-uyarisi

Bir önceki yazımız olan 2016 POMEM Alımı Ne Zaman? PÖH PMYO Alımı Ne Zaman? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.